Dobry adwokat – jak go wybrać?
Adwokat – problemy z prawem w Olsztynie
Wreszcie nadchodzi moment, by po raz pierwszy złożyć wizytę adwokatowi. Jak jednak wybrać tego dobrego? I dlaczego warto wziąć pod uwagę Olsztyn? Adwokat musi rozumieć Twój problem.
Adwokat, czyli…?
Prawnik, radca prawny, obrońca, prokurator… Wszystkie te zawody brzmią dość podobnie. A jednak delikatnie różnią się obszarami działań. Przede wszystkim adwokat nie może być nigdzie zatrudniony. Jego obowiązkiem jest utworzenie własnego biura, ewentualnie spółki. W ten sposób nie powstaną ogromne grupy adwokackie, dzięki czemu możemy liczyć na bezstronne traktowanie.
Tajemnica adwokacka
Prawnik będzie osobą, która z butami wejdzie w nasze życie prywatne. Specjalista oczywiście postara się potraktować klienta delikatnie, jednak nie obędzie się bez trudnych pytań. Wstyd, strach, niechęć – wszystkie te uczucia mogą zostać wyciągnięte na światło dzienne. Jednak adwokat, podobnie jak ksiądz podczas spowiedzi, ma obowiązek zachowania sekretów zawodowych. Toteż dla dobra swojej sprawy bez oporów opowiadajmy mu o rzeczach przydatnych w postępowaniu. Adwokat może reprezentować nas praktycznie w każdym rodzaju spraw, począwszy od cywilnych, aż do karnych. Oto przykładowe obszary jego działalności: – postępowanie rozwodowe, – postepowanie majątkowe, – wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad niepełnoletnim dzieckiem, – oskarżenie o kradzież, – problemy podatkowe, – rozprawa apelacyjna.
Adwokat czy radca prawny?
Oba zawody są dość podobne do siebie. A jednak ważniejszą funkcję zdaje się pełnić adwokat. Radca prawny udziela nam porady, lecz podczas postępowania karnego nie może reprezentować klienta. Ponadto jest zatrudniony na podstawie zwykłej umowy, co może stwarzać lekkie wątpliwości na temat jego subiektywizmu.
Przed pierwszą wizytą
Kiedy już złożymy wizytę specjaliście, warto dowiedzieć się, ile będzie nas kosztować jego opieka. Być może ewentualne pisanie pozwów czy innych dokumentów będzie wliczone w cenę. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie tego na samym początku znajomości. Ponadto zwróćmy uwagę na to, by prócz kompetencji prawnik miał w sobie „coś sympatycznego”. Nastawmy się na dłuższą współpracę, okraszoną wyznawaniem dawnych, często wstydliwych sekretów. Naturalnie bez ważnego powodu nie obdarzymy zaufaniem zupełnie obcej osoby. Warto jednak wybrać do rozmów kogoś, kogo moglibyśmy polubić także na płaszczyźnie towarzyskiej.
Dlaczego Olsztyn?
Olsztyn, jakże malownicze miasto w Krainie Tysiąca Jezior, słynie z kościołów i średniowiecznego zamku krzyżackiego. Dookoła Architekt Świata rozsypał liczne jeziorka, wręcz idealne na spędzenie urlopu. Jednak tylko tubylcy znają się na szerokiej ofercie olsztyńskich adwokatów. Ciężko ustalić, kiedy się to zaczęło. Ślady pierwszych ludzi pochodzą jeszcze z czasów lodu i śniegów, o czym świadczą znalezione w pobliżu szczątki praludzi. W starożytności rejon Mazur występował u rzymskich kronikarzy, prawdziwy rozkwit nastąpił jednak dopiero po 1226 roku, gdy na te tereny wkroczyli Krzyżacy. Dlaczego tak bardzo zagłębiam się w historię? Nie mam na uwadze pochwalić się „szeroką wiedzą”, lecz wprowadzić Czytelnika w początki prawa na ziemiach mazurskich. Bez zakonu krzyżackiego niewiele by się zmieniło! W średniowieczu, gdy każdy region Polski przestrzegał własnego lokalnego prawa, Niemcy mieli je niesamowicie – jak na tamte czasy! – ujednolicone. Gdy więc z zakonem krzyżackim na ziemię mazurską przybyli pierwsi osadnicy, razem z nimi przyprowadzono księży i prawników zdolnych do wydawania wyroków. Rozpoczęła się tym adwokacka rewolucja. Dziś na każdym kroku widać ślady, że Olsztyn było jednym z pierwszych miast objętych nowoczesnym systemem prawnym. Czasy się zmieniły, adwokaci jednak zachowali prestiż. I – pamiętając o dokonaniach swoich poprzedników – wysoko stawiali sobie poprzeczki, aż sięgnęli rangi słynnych w całym kraju specjalistów.